Kunne ikke spille av fordi JavaScript ikke ble funnet!

Aktiver JavaScript i innstillingene til din nettleser.

Les mer på hjelpesiden.

Seriebeskrivelse

Norges fremste artister konkurrerer om Spellemannprisene.

Kategorier: Underholdning og NRK-arkivet
Tilgjengelig til:
Alltid tilgjengelig
Tilgjengelig i:
Verden
Første gang sendt:
NRK1 · Lørdag 18. januar 1986 kl. 00:00
Siste gang sendt:
NRK1 · Lørdag 18. januar 1986 kl. 00:00
Produksjonsår:
1985
Original episodetittel:
Spellemannprisen 1985
Aldersgrense:
Tillatt for alle
Varighet:
1 time, 57 minutter

NRKs interne arkivbeskrivelse av programmet

Utdeling av prisene for fjoårets beste norske grammofonplater.
Programleder Åge ALEKSANDERSEN,
dirigent Egil MONN-IVERSEN, KRINGKASTINGS- ORKESTERET.
Fra Norges Varemesse på Sjølyst i Oslo.
Vignett, 0'20".
Tot. ekstr. av messen. Petter NOME kommenterer. Korte intv.
av Svein Dag HAUGE, Alf TANDE-PETERSEN, Finn KNUTSEN og Vidar LØNN-ARNESEN.
Shots av div. artister/ kjendiser.
Kringkastingsorkestret spiller "Spellemanns-overture" (Egil Monn-Iversen)
2'57".
Prog.leder innleder.
BOBBYSOCKS synger "Waiting for the morning" (Rovdal, Kilevold, Rølles),
4'50". Akk. gitarsolist Svein Dag HAUGE.
I pop-klassen:
BOBBYSOCKS deler ut. Nominerte er A-HA, Egil ELDØEN og THE MONROES.
Vinner A-HA for platen "Hunting high and low".
Karin KROG (sang) og Bjarne NEREM (sax) fremfører "I get a kick out of
you" (Porter), 3'20".
I jazz-klassen:
Randi HULTIN deler ut. Nom. er Per HUSBY, Terje RYPDAL, Egil KAPSTAD.
Vinner Per HUSBY for platen "Dedications".
NORSK FOLKEMUSEUMS DANSEGRUPPE og Magne MANNHEIM (fele) fremfører "Gangar
fra Setesdalen", 3'15".
I klassen folkemusikk / gammaldans:
Agnes Buen GARNÅS deler ut. Nom. er Egil LARSEN, Elisabeth KVÆRNE, Sondre
BRATLAND.
Vinner E. KVÆRNE for platen "På langleik".
Nominerte i klassen rock:
Terje TYSLAND, STAGE DOLLS og JONAS FJELD BAND.
Prog.leder deler ut pris til vinner JONAS FJELD BAND for "Neck'n neck".
TNT fremfører "Eddie" (Ingebrigtsen / Alfheim), 4'40".
I klassen visesang:
Ivar MEDAAS deler ut. Nom. er Alf CRANNER, Halvdan SIVERTSEN og Lillebjørn
NILSEN.
Vinner H. SIVERTSEN for "Amerika".
HARALD BERGERSENS SAXOFONKVARTETT spiller "Quatpor" (P.M. Dubois), 2'08".
og "Study in Contrasts" (S. Nestico), 1'05".
Arve TELLEFSEN leser nom. i klassen klassisk / samtidsmusikk:
Arne NORDHEIM, Robert RIEFLING og BERGEN BLÅSEKVARTETT.
Vinner R. RIEFLING for "Das Wohltemperierte Klavier".
Trond KIRKVAAG, Knut LYSTAD og Lars MJØEN leser nominerte i klassen
for beste barneplate:
C-BLOKK BANDET, HARRY HALVSJUK & THE HÅPLØSE og MABBEN MAX OG FRED AVSTED.
Misforståelse opptrer når M.M. & F.A. kommer opp istedet for vinnerne
H. HALVSJUK & THE HÅPLØSE for platen "Harry Halvsjuk".
Toril CARLSEN, Terje STENSVOLD, Tor FAGERLAND og Stein Arild THORSEN
fremfører utdrag fra Den Norske Opera's oppsetting av "Folk og røvere
i Kardemomme by" (T. Egner), 5'08". Arr. Egil MONN-IVERSEN.
Bransje-pris-klassen:
Gunnar MYDSKE deler ut. Nominerte er Ærling LUND, Hallvard KVAALE og
Rolf LØVLAND.
Vinner H. KVAALE for plate-produksjon.
PHILLIPS får egen pris; CD-prisen.
Åpen klasse:
Albert NORDENGEN deler ut. Nom. er Sigmund GROVEN, KALENDA MAYA og
Frode THINGNÆS.
Vinner KALENDA MAYA.
Cato SANDEN og Åge ALEKSANDERSEN synger "Let's go for freedom"
(C. Sanden), 4'35".
I County & Western klassen:
Vidar LØNN-ARNESEN deler ut. Nominerte er CLAUDIA / BIGHAND / CASINO, Bjøro
HÅLAND og GONE AT LAST.
Vinner Claudia Scott, Ottar "Big Hand" JOHANSEN for platen "Oh yeah".
I klassen Årets spellemann:
Paul YOUNG deler ut. Nominerte er JONAS FJELD BAND, Knut BUEN, Terje RYPDAL,
JON EBERSON GROUP OG A-HA.
Vinner A-HA for "Hunting high and low".
Årets hederspris:
Kronprinsesse SONJA deler ut. Vinner FORENEDE ARTISTER og BOBBYSOCKS / Rolf
LØVLAND.
FORENEDE ARTISTER synger "Sammen for livet" (Sivertsen, Aleksandersen), 5'03".
Sluttekst.
Bobbysocks består av Hanne KROGH og Elisabeth ANDREASSON.
De nominerte ble presentert med korte kutt eller plateomslag.

Les mer om arkivbeskrivelsen