Kunne ikke spille av fordi JavaScript ikke ble funnet!

Aktiver JavaScript i innstillingene til din nettleser.

Les mer på hjelpesiden.

Seriebeskrivelse

Norges fremste artister konkurrerer om Spellemannprisene.

Kategorier: Underholdning og NRK-arkivet
Tilgjengelig til:
Alltid tilgjengelig
Tilgjengelig i:
Verden
Første gang sendt:
NRK1 · Lørdag 5. januar 1985 kl. 00:00
Siste gang sendt:
NRK1 · Lørdag 5. januar 1985 kl. 00:00
Produksjonsår:
1985
Original episodetittel:
Spellemannprisen 1984
Aldersgrense:
Tillatt for alle
Varighet:
1 time, 25 minutter

NRKs interne arkivbeskrivelse av programmet

Utdeling av prisene for fjorårets beste norske grammofonplater.
Kapellmester: Egil Monn-Iversen.
Programleder: Marianne Krogness.
Kommentarer Petter Nome.
Direkte sending fra Ibsenhuset i Skien.
Egil MONN-IVERSEN og Marianne KROGNESS ankommer i slede. Shots fra foajeen,
artister og andre kjendiser. Prg.leder ønsker velkommen og showet er igang.
"Dedikert" (Preus, Hellebust, Rogg) med Kine HELLEBUST og Anders ROGG.
K.H leser nominerte i klassen POP:
BERANEK, LAVA, Anita SKORGAN og Jahn TEIGEN.
Vinnere er LAVA for plata "Fire".
"Gammel Negermarsj" (Ø. Dolmen, G. Lorentzen) med KNUTSEN og LUDVIGSEN.
G.L. leser nominerte i klassen BARNEPLATE:
Bjørn RØNNINGEN, TROLLONGAN, VISVAS.
Vinner er VISVAS for plata "Kompis med Albert Åberg".
Ø.D. leser nominerte i klassen VISER:
Kine HELLEBUST og Anders ROGG, Tove Karoline KNUTSEN, Hege TUNAAL.
Vinner Tove Karoline KNUTSEN for "Veintetid".
"Skin sola" av og med Åge ALEKSANDERSEN, akk. av Lasse HAFFRAGER.
Å.A. leser nominerte i klassen Country & WESTERN:
Claudia SCOTT / Ottar Bighand JOHANSEN / Casino STEEL, Johannes KLEPPEVIK,
Cato SANDEN.
Vinner er Cato SANDEN for plata med samme tittel.
Totto JOHANNESSEN leser nominerte i klassen PRODUSENT / OPPHAVSMANN:
Åge ALEKSANDERSEN, Jon EBERSON og Sidsel ENDRESEN, Øystein SUNDE.
Vinnere er Jon EBERSON og Sidsel ENDRESEN.
Tone HULBÆKMO med "Kulokk og bukkhornlåt".
T.H. leser nominerte i klassen GAMMELDANS/FOLKEMUSIKK:
Agnes Buen GARNÅS, Sven NYHUS, Vågå Spelemannslag.
Vinner er Agnes Buen GARNÅS for "Draumkvedet".
Steinar OFSDAL leser nominerte i ÅPEN KLASSE:
BALKANSEMBLET, Ketil Bjørnstad (ikke tilstede), Ole Paus (ikke tilstede).
Vinnere er BALKANSEMBLET for Balkan samlet.
DOLLIE DE LUXE med "Queen of the night / Satisfaction" (Mozart/Jagger/Richard).
De leser nominerte i klassen ROCK:
Åge ALEKSANDERSEN, BLIND DATE, CAN CAN.
Vinnere er CAN CAN for "En lek i forhold".
Knut BORGE pres. nominerte i klassen JAZZ:
AHA!!, Laila DALSETH, Bjarne NEREM.
Vinner er Laila DALSETH for "Daydreams"
Brynjar HOFF, obo, med "Hornpipe" (H. Purcell).
Han pres. nominerte i klassen SAMTIDSMUSIKK / KLASSISK MUSIKK:
Geir Henning BRAATEN (kamera finner ham ikke blant publikum), Oslo
FILHARMONISKE ORKESTER, Isac SCHULDMAN og Robert LEVIN.
Vinnere er Oslo FILHARMONISKE ORKESTER for Tchaikovsky 5. symfoni.
BERANEK og danseren Marianne SKOVLI med "She's a great dancer".
BERANEK presenterer nominerte til ÅRETS ARTIST:
Åge ALEKSANDERSEN, DOLLIE DE LUXE, Kine HELLEBUST og Anders ROGG.
Vinner er Åge ALEKSANDERSEN.
Prg. avsluttes med en country medley med Ottar Bighand JOHANSEN, Claudia
SCOTT, Casino STEEL, Teddy NELSON, Lillian ASKELAND og dansere. Egil
MONN-IVERSEN og orkesteret avslutter.
Rulletekst.
De nominerte ble presentert med korte kutt eller plateomslag.

Les mer om arkivbeskrivelsen