Kunne ikke spille av fordi JavaScript ikke ble funnet!

Aktiver JavaScript i innstillingene til din nettleser.

Les mer på hjelpesiden.

Seriebeskrivelse

Norges fremste artister konkurrerer om Spellemannprisene.

Kategorier: Underholdning og NRK-arkivet
Tilgjengelig til:
Alltid tilgjengelig
Tilgjengelig i:
Verden
Første gang sendt:
NRK1 · Lørdag 2. februar 1991 kl. 00:00
Siste gang sendt:
NRK1 · Lørdag 2. februar 1991 kl. 00:00
Produksjonsår:
1991
Original episodetittel:
Spellemannprisen 1990
Aldersgrense:
Tillatt for alle
Varighet:
1 time, 59 minutter

NRKs interne arkivbeskrivelse av programmet

Direkte sending fra Chateau Neuf i Oslo. Programleder er Knut Borge.
Ekstr. C. N., gruppen ROVERS har rigget seg til blant "uteliggere",
spiller en låt (folk-rock) 30"
Åpningsvignett / JENS WENDELBOES ORKESTER spiller.
Entre programleder Knut BORGE, ønsker velkommen, senkes ned mens han
snakker.
TOMBOY med vokalist Torhild SIVERTSEN og danserne Lars ERIKSEN og
Erik SØRENSEN fremfører "Sweet talking boys", 4'15"
BORGE presenterer kapellmester Jens WENDELBOE.
POP-PRISEN. Utdeler Karin JULSRUD. Nominerte: TRE SMÅ KINESERE for
"365 fri" Sigvart DAGSLAND for "Alt eg såg" A-HA for "East
of the sun, west of the moon" Vinner er Sigvart DAGSLAND.
Eldar VÅGAN og Viggo SANDVIK med "Kurt Kortner", "et nytt idretts-
skudd på den musikalske stjernehimmel" (tekst Yngvar Numme / Alfred
Næss. regi Y. N.)
BARNE-PLATER. Utdeler Jahn TEIGEN. Nominerte: Geirr LYSTRUP for
"Maurits og den store barnålkrigen" LUDVIGSEN for "Bli blid"
FOLK ER RARE og Maj Britt ANDERSEN for "Tamme erter og villbringebær"
Vinner er LUDVIGSEN (Gustav LORENTZEN)
Arild ANDERSEN, kontrabass, Kirsten Bråten BERG, sang, Paolo VINACCIA,
perkusjon, Bugge WESSELTOFT, synthesizer, Bendik HOFSETH fremfører
fra "Sagn", 5'00" (nært tilt opp HOFSETH spiller saksofon)
FOLKEMUSIKK- / GAMMALDANS-PRISEN. Utdeler Eli SKOLAND. Nominerte:
Hans O. GORSET / Ånon EGELAND for "For borgere og bønder"
SKJOLDMØYSLAGET (Torleiv Bjørgum og Hallvard T. BJØRGUM) for "Faremoslåttar
frå Setesdal" Arne M. SØLVBERG og Øyvind LYSLO for "Syngande strenger"
Vinnere er Torleiv Bjørgum og Hallvard T. BJØRGUM.
COUNTRY-PRISEN. Utdelere Clive SCOTT og Claudia SCOTT. Nominerte:
Steinar ALBRIGTSEN for "Alone too long" Ottar Big Hand JOHANSEN for
"Blue norwegian moods ?" Trond GRANLUND for "Roots"
Vinner er Steinar ALBRIGTSEN.
Steinar ALBRIGTSEN og Erik MØLL, Knut REIERSRUD, Claudia SCOTT fremfører
"Till the morning comes", 3'40"
UNDERHOLDNINGS-PRISEN. Utdeler Knut BORGE. Nominerte: TANGO FOR 3
for "Tango for 3" Bjørn EIDSVÅG for "Alt du vil ha" VAZELINA
BILOPPHØGGERS for "Full behandling" Vinner er Bjørn EIDSVÅG.
ÅRETS NYKOMMER. Utdelere Cathrine BANG og Maria KVALHEIM.
Vinner er CC COWBOYS.
CC COWBOYS fremfører "Urettferdig", 2'55"
ROCK-PRISEN. Utdeler Anne-Lise BERNTSEN. Nominerte: BACKSTREET GIRLS
for "Coming down hard" DUMDUM BOYS for "Pstereo" DREAM POLICE for
"Dream Police" Vinner er DUMDUM BOYS.
Jørn HOEL synger "Ho som har øyan mine", 3'00" (seks korister fra
Oslo Gospel Choir, bl.a. Hilde KJELDSEN og Marian LISLAND)
VISE-PRISEN. Utdeler Alf CRANNER. Nominerte: GITARKAMERATENE for
"Typisk norsk" Jan EGGUM for "Dacapo" Lars KLEVSTRAND for
"I fløyterens hjerte" Vinner er GITARKAMERATENE.
VAZELINA BILOPPHØGGERS fremfører "Fever", 3'00"
JAZZ-PRISEN. Utdeler Leif ANDERSEN. Nominerte: Morten Gunnar LARSEN
for "Maple Leaf Rag" Jan Erik VOLD for "Sannheten om trikken"
Oslo GROOVE COMPANY for "Anno 1990" Vinner er O. G. C.
Linda ØVREBØ, sang og cellister: Aage KVALBEIN, Lene GREAANGER, Kjersti
RYDSAA, Hilde SPONBERG, Ingrid STENSLAND, Katarina SVENDSEN, Ingrid Jensen
SØFTELAND, Helene WAAGE fremfører "Arie Cantilena", 6'15"
KLASSISK PRIS / SAMTIDSMUSIKK. Utdeler Kjell BÆKKELUND. Nominerte:
Oslo FILHARMONISKE ORKESTER for "Bartok - Konsert for orkester"
Truls MØRK / Leif Ove ANDSNES for "Romantisk musikk av Chopin og Schumann"
O. F. O. for "Mahler's symfoni nr.2" Vinner er O. F. O.
ÅRETS SPELLEMANN. Utdeler Øystein SUNDE. Vinner er GITARKAMERATENE.
GITARKAMERATENE fremfører potpurri med bl.a. "Fisketur i øsende regn",
"Gammal Amazon", "Ryktet forteller", "Venner", tils. 4'35"
SØLVGUTTENE, NRK's STUDIOKOR, NRK's JENTEKOR, dir. Torstein GRYTHE
fremfører "Bruremarsj fra Gudbrandsdalen" (i det sammenslåtte koret
ser vi bl.a. Anita SKORGAN, Anne Lise GJØSTØL og Tone RINGEN)
ÅRETS HEDERSPRIS. Utdeler Bente ERICHSEN. Vinnere er Marie FOSS og
Torstein GRYTHE.
Alle korene avslutter med "Joy to the world", 3'00"
Sluttekster.
Kutt ROVERS ekstr. Chateau Neuf.
Alle nominerte ble presentert med platecover og korte livekutt.
Musikere : Johan BERGLI, Svein GJERMUNDRØD, Bjørn HOLTA, Vidar JOHANSEN,
Petter KATTERAAS, Sven OHRVIK, Bjørn RABBEN, Knut RIISNÆS, Asbjørn RUUD,
Erik SMITH, Per TVEIT, Jens WENDELBOE.
Musikkarrangementer : Jens Wendelboe.

Les mer om arkivbeskrivelsen